Jakou registrovat doménu

Nejlepší způsoby jak vymyslet název domény. Inspirativní tipy a konkrétní příklady z praxe pro registraci domény! Navrhněte atraktivní název domény!

NĚKOLIK TIPŮ, JAK VYMYSLET DOMÉNU

Přinášíme několik námětů, které usnadní vymyšlení domény. I přes velké množství již zaregistrovaných domén tak jistě naleznete vhodnou a hlavně neobsazenou doménu. Přejeme úspěšnou registraci!

INTERNETOVÁ PÍSMENA

V předešlých letech se domény tvořily zahrnutím písmenek i nebo e před klíčové slovo. Vzniklé domény pak vypadali například takto: etruhlar.cz, itruhlar.cz, etraktory.cz, itraktory.cz. Tyto domény budou již pravděpodobně obsazené, ale určitě vyzkoušejte, třeba budete mít štěstí!

SPOJENÍ SLOV V NÁZVU DOMÉNY

Velice častým postupem při vymýšlení domény je spojení více slov, které vystihují daný projekt. U těchto domén si však dejte pozor na to, aby nebyly příliš dlouhé. Optimální je spojení dvou slov. Při spojování slov můžete využít i předložky, spojky nebo jiné slovní druhy.
TIP: Pokud se chystáte spojit více slov, zvažte, jestli výsledná doména není zbytečně komplikovaná. Která doména je lepší? HostinecuNovaka.cz nebo jen uNovaka.cz?

Velice časté a oblíbené je spojení:

– podstatného jména se slovesem: VarimeJidlo.cz, OpravujemeAuta.cz
– přídavného jména s podstatným jménem: LevnyKominik.cz
– příslovce se slovesem: VarimeZdrave.cz
– příslovce s podstatným jménem: OpravyLevne.cz
– slovesa se zájmenem: OpravimeTo.cz, UvarimeVam.cz
– podstatného jména se zájmenem: MojeAuto.cz
– dvou podstatných jmen: OpravyAut.cz
– předložky a podstatného jména: OdSestry.cz + kombinace s různými pády

Nezapomeňte, že slovní spojení vůbec nemusí mít s vaším podnikáním nic společného! Stačí, když doména bude dostatečně unikátní a zapamatovatelná.

Čtěte další příklady správných domén nebo

GEOGRAFICKÁ LOKACE V NÁZVU DOMÉNY

Jedná se o domény, které obsahují místo podnikání a druh činnosti – PůjčovnaMoravany.cz. Tuto doménu lze využít především pro prezentaci služeb, jako rozvoz jídla, půjčovny, kadeřnictví apod. Takováto doména je snadněji zaměnitelná a nepříliš brandovatelná. Pro prodej zboží je vhodné zvolit doménu jinou. Další možností je mít byznys na hlavní doméně a geografickou doménu na hlavní doménu přesměrovat, popřípadě postavit podpůrnou stránku. Stejně jako v případě klíčových slov v názvu domény, i zde se vyplatí zvážit vzniklá omezení. Využitím geografické lokace se v případě expanze resp. rozšíření působnosti vystavujete riziku, že doména již pro vás nebude vhodná. Zvažte, zda je u vás změna lokace možná a případně vyberte doménu na základě jiného způsobu.

VYMYŠLENÉ SLOVO

Tento způsob tvorby domény je nejspíše nejnáročnější. Vyžaduje notnou dávku kreativity a času. Ne každé nově vytvořené slovo je totiž vhodné. Některé spatně zní, jiné se špatně píše, nebo je příliš dlouhé, další se obtížně vyslovuje či pamatuje, nebo není až tak unikátní, jak si v prvním momentu myslíte. Pokud se vám povede takové slovo vymyslet, můžete těžit z řady výhod, které taková doména přináší. Mezi výhody se řadí dobrá brandovatelnost, nezaměnitelnost a zapamatovatelnost. Zdůrazňujeme, že slovo nemusí mít s oborem vaší činnosti jakoukoliv spojitost. Jako příklad uvádíme internetový obchod alza.cz.
TIP: Otevřete si slovník, inspirujte se, přemýšlejte, tvořte, komolte.

SKLÁDÁNÍ USEKNUTÝCH SLOV

Doména může vzniknout „useknutím“ a složením více slov dohromady. Tímto způsobem lze získat zajímavé a hezké domény, např. prodej sekaček – pro sek – prosek. Často se tato tvorba využívá v kombinaci s angličtinou, např. účetnictví a daně – accounting & taxes – acotax. Při tomto způsobu vymýšlení domény však dávejte pozor na související význam vznklého spojení, např. prosek může být také městem, produktem apod. Nezapomeňte také na ochranné známky v názvu domény.

PŘEDLOŽKA V DOMÉNOVÉM NÁZVU

Vymýšlení domény vám může usnadnit použití předložky. Použít se dá velké množství předložek, musíte si ovšem dát pozor, jestli doménu s předložkou nepoužívá i konkurence. Pak by domény byly snadno zaměnitelné např. prolyzovani.cz x nalyzovani.cz. Řešením je zaregistrovat si více variant takovéto domény. Často využívané předložky: pro, od, do, po, z, s, bez, u, za, na, o, v, nad, proti. Příkladem mohou být eshopy prozdravi.cz, prosport.cz apod.

PŘIVLASTŇOVACÍ DOMÉNY

Jedná se o domény, ve kterých je obsaženo přivlastňovací zájmeno. Příkladem mohou být domény MůjPejsek.cz, MojeKoloběžka.cz apod. Domény vymyšlené tímto způsobem mohou vyvolávat pozitivní emoce již při jejich čtení. Při čtení domény MůjPejsek.cz si návštěvník může vybavit svého mazlíčka a toto spojení bude mít dobrý vliv na brand.

ČASTÁ DOMÉNOVÁ SLOVA

Určitě jste zaznamenali, že některá slova se v doménách objevují velice často. Zde naleznete malý seznam těchto oblíbených slov, která můžete využít při vymýšlení domény:
top: TopAuta.cz
ráj: RajKol.cz
svět: SvetJogurtu.cz
nej: NejAuto.cz
král: slevokral.cz
mag: BusMag.cz (zkratka pro magazín)
mega: MegaMind.cz
hyper: HyperMobil.cz
giga: GigaShop.cz
plus: AutoPlus.cz
online: ShopOnline.cz
čísla 24-7-365-1: Kominik24.cz
shop: MobileShop.cz
store: ScooterStore.cz
servis: DomenovyServis.cz
portal: DoménovýPortál.cz
jak: JakVybratDomenu.cz

MAT A BOT V NÁZVU

Jedná se o domény, které v sobě zahrnují tvary jako bot nebo mat. Příkladem může být balíkobot, zbožomat aj. V České republice se jedná o velice oblíbené domény, proto se u nich vytrácí prvek unikátnosti. I přes tento fakt se jedná o vcelku hezké a zapamatovatelné domény. Hodí se pro váš projekt podobná doména?

CIZÍ JAZYK V DOMÉNOVÉM NÁZVU

V tuzemsku je již zcela běžné používat v doméně či názvu společnosti cizí jazyk, zejména angličtinu. Jejich využití je časté u projektů, které mají mladou cílovou skupinu. Dejte však pozor na slova, která mohou být zaměnitelná, obtížně sdělitelná či těžko srozumitelná. Pokud je více možných způsobů přepsání domény, raději registrujte všechny možné přepisy domény. Příkladem může být doména Giver.cz a Givr.cz. V případě rádiové kampaně nebo slovního sdělení je tak zabezpečena navigace uživatelů, kteří neovládají anglický jazyk nebo si jen nejsou jisti. Více variant domény registrujte ZDE.

NESPISOVNÁ ČEŠTINA V NÁZVU DOMÉNY

Pokud máte pocit, že se Vaše podnikání obejde bez seriózní domény, můžete svůj projekt pojmenovat odlehčeně. U některých oborů může být tato doména dokonce žádoucí, příkladem mohou být portály a eshopy pro mladé, např. SemBejk.cz Pokud provozujete eshop např. se sortimentem pro děti, můžete využít rovněž zdrobněliny, např. MojeDěťátko.cz. Registrujte podobnou doménu ZDE.

ROZKAZOVACÍ DOMÉNY

Jak již název napovídá, jedná se o domény, které člověku něco přikazují. Tyto domény jsou oblíbené napříč všemi obory, neboť přímo nabádají k akci. V dnešní době již volné jednoslovné varianty domén nenajdeme, proto se obvykle přidávají např. zájmena. Příkladem může být ZačniPracovat.cz, OžeňSe.cz, SeberSe.cz apod.

PŘÍSLOVCE V DOMÉNĚ

Domény, které obsahují příslovce. Ptáme se Jak? Kde? Kdy? Kam? Proč? Stále lze najít hezké jednoslovné kousky. Před nedávnem byla volná doména Inteligentně.cz.

OZNAMOVACÍ DOMÉNY

Výborné domény pro sektor služeb. Doména vystihuje činnost, kterou se zabýváte, a tuto skutečnost oznamuje světu, např. OpravujemeAuta.cz, VyléčímeVás.cz. Stejně jako u rozkazovacích domén, jednoslovné varianty pravděpodobně již jsou obszené. Zajímavou oznamovací doménou může být doména obsahující vaše jméno. Tato volba bývá relativně častá u IT živnostníků, např. HonzaProgramuje.cz apod. Oznamovací doménu registrujte ZDE.

JE DOMÉNA OBSAZENÁ?

Ověřte si, zda je doména, která se vám líbí, volná.

Ověření dostupnosti domény

UŽITEČNÉ NÁSTROJE

Analýza webových stránek

Vyzkoušejte online nástroj pro analýzu webových stránek zdarma. Nástroj vyhodnotí důležité parametry kvality vašeho webu, SEO a domény. Nástroj je zcela zdarma. Analyzer vyzkoušejte ZDE.

Ohodnocení webu

Online nástroj pro ohodnocení domény zdarma. Nástroj je zcela zdarma. Odhad ceny vybrané domény naleznete ZDE.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Prodej webů

Slovník synonym online

Slovník cizích slov online

Zjistit ranky domény

Zjištění hodnoty webu

EXPIRACE DOMÉN

Doménu můžete získat i tak, že odkoupíte doménu, kterou předchozí majitel neprodloužil.

Expirující domény sledujte ZDE.

Pokud Vás zajímají pravidla, podle kterých se řídí registrace domén, či postupy při řešení doménových sporů, navštivte stránky správce CZ domény ZDE.