Jak vybrat doménu

Využijte potenciál vaší domény naplno! Zdarma si přečtěte, jak vybrat doménu. Vše co potřebujete vědět, než si koupíte doménu. Praktické návody!

Všeobecná doporučení

Při výběru domény je důležité se řídit pravidly z našich stránek. Čím více těchto pravidel dodržíte, tím kvalitnější vaše doména bude. Jaké jsou tedy pravidla pro výběr domény?

DÉLKA DOMÉNY

Pamatujte, že čím kratší doména, tím větší šance, že si ji člověk zapamatuje. Příliš dlouhá doména rovněž dává příležitost k různým omylům a překlepům.

SROZUMITELNOST DOMÉNY

Pokud sdělujete vaši doménu řečí (reklama v rádiu, rozhovor, telefon), měla by být pro posluchače zřetelně rozpoznatelná a napsatelná. Zde záleží i na cílové skupině. Pokud se vaše podnikání zaměřuje na mladé, můžete využít v doméně např. angličtinu se zdvojenými samohláskami. TIP: Pozor na problematická písmena jako sz dt wv yi ck.

UNIKÁTNOST DOMÉNY

Unikátnost domény zajistí, že si vás zákazník nesplete s někým, jehož stránky běží na podobné doméně. Zákazníkovi poskytněte přesnou, dominantní a nezaměnitelnou adresu, kde vás najde. Dejme tomu, že poskytujete čištění interiérů. Pokud potenciální zákazník musí přemýšlet, jestli na vašem billboardu viděl adresu levnejsicisteni.cz nebo nejlevnejsicisteni.cz, dostáváte se do situace, kdy o něj můžete přijít.

Dejte důraz na nezaměnitelnost, doména nemusí mít s oborem vaší činnosti nic společného, dokonce se může jednat o smyšlené slovo. Příklad: alza.cz.

TIP: Unikátnost a nezaměnitelnost domény můžete zajistit registrací více variant hlavní domény.

POMLČKA V DOMÉNĚ

Webové stránky můžete vybudovat na doméně jak s pomlčkou, tak bez pomlčky. Pokud zvolíte doménu s pomlčkou, je dobré vlastnit i doménu bez pomlčky s přesměrováním a opačně.

Jestliže chcete pomlčkovou variantu domény, jejíž obdoba bez pomlčky je již zabraná, jedná se o hrubou chybu. Pořízením domény bez pomlčky i s pomlčkovou variantou znesnadníte možnost parazitování. Tuto možnost doporučujeme. Pokud tak učiníte, měli byste se rozhodnout, která doména pak bude tou hlavní. Mezi výhody pomlčkové varianty domény patří hlavně čitelnost a srozumitelnost při offline marketingu. Doména se slovy oddělenými pomlčkou se na bannerech či billboardu lépe čte.

SEO DOMÉNA

Doména je signálem pro hodnocení webu vyhledávači. Na tomto základě SEO specialisté začali doporučovat do doménového názvu umísťování klíčových slov. Vzhledem k hojnému využívání této taktiky se však vliv tohoto faktoru snížil. Klíčové slovo tak v doméně hraje určitou roli, avšak jeho přítomnost není vůbec nutná. Záleží spíše na konkrétním případu. Rozhodně však platí, že pokud plánujete budovat brand, na klíčová slova v doméně raději zapomeňte. Mnohem přínosnější bude vybrat originální a snadno zapamatovatelnou doménu.

KONKRÉTNOST DOMÉNY

Myslete na budoucnost, a příliš se nesvazujte velice konkrétní doménou. Pokud na začátku svého působení na internetu zvolíte doménu TopLedničky.cz, v budoucnu to může působit komplikace při rozšiřování sortimentu.

Čtěte dále jak vybrat tu správnou doménu nebo

KDE REGISTROVAT DOMÉNU?

Máme dobře zmonitorovaný český trh. Nejlepší zkušenosti máme s WEDOS Internet, a.s. Kromě slevy na registraci CZ domény poskytuje WEDOS hostingové služby za nejlepších podmínek na trhu. Výborné zkušenosti máme i s podporou WEDOSu, která je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

EXPIROVANÉ DOMÉNY

Při výběru domény můžete zvážit i expirované domény. Jedná se o domény, které sice nejsou volné, nicméně se brzy uvolní pro opětovnou registraci. Lze tak získat zajímavé domény za ceny běžné registrace. Expirované domény můžete sledovat ZDE. Avšak šance na to, že natrefíte na doménu, kterou smysluplně využijete, je špíše nízká.

PRONÁJEM DOMÉNY

Pokud si zahráváte s myšlenkou, že svoje stránky spustíte na pronajaté doméně, musíme vás před tímto krokem důrazně varovat. Na trhu sice jsou sice nádherné domény k pronájmu, nicméně případné neshody s majitelem vás mohou připravit o roky budovaný byznys.

POTŘEBUJETE INSPIRACI?

Stále přemýšlíte jakou zvolit doménu? Chcete hezkou doménu a potřebujete se nechat inspirovat?

SPRÁVNÁ KONCOVKA DOMÉNY

Pokud plánujete projekt či podnikání zaměřit na český trh, doporučujeme zvolit koncovku CZ. Pokud se zaměřujete na český trh a líbí se vám jiná koncovka, můžete ji pro projekt využít, nicméně doporučujeme přikoupit i CZ koncovku s přesměrováním. Zabráníte tak možnému parazitování a posílíte tím vlastní brand. Pokud se vám líbí například doména s koncovkou .eu, ale koncovka .cz je již zabraná, nedoporučujeme webové stránky na takové doméně vytvářet, budete totiž přicházet o návštěvníky z organického vyhledávání z Google.cz i Seznam.cz. Pokud plánujete expandovat na zahraniční trhy, nebo nemáte ochrannou známku a bojíte se, že někdo bude na vaší doméně s jinou koncovkou parazitovat, můžete si kromě domény s koncovkou .cz zaregistrovat i domény .com .eu apod. Na doménovém trhu již existuje také mnoho nových koncovek typu .moda .auto .sport .site .xyz apod. Využití těchto domén doporučejeme pouze v případě, že se zaměřujete na zahraniční trh a veškeré nápady na domény jsou již zabrané.

NÁKUP OBSAZENÉ DOMÉNY

Doménu pro vaše webové stránky můžete pořídit i na sekundárním trhu. Jedná se o domény, které již někdo vlastní (nejsou volně dostupné), a nabízí je k prodeji. Tyto domény se prodávají prostřednictvím internetových aukcí a inzerátů. Ve hře je také možnost oslovit majitele domény napřímo (i když doménu veřejně nenabízí). Kontakt na majitele CZ domény můžete získat ze služby whois. Pamatujte, že téměř vždy se dá vymyslet hezká alternativní doména, která je volná. Nákup prémiové (jednoslovné apod.) domény ze sekundárního trhu tak lze doporučit spíše u celoplošných masových projektu s velkými ambicemi a vysokým kapitálem. Na druhou stranu lze na sekundárním trhu občas narazit na nádhernou doménu za cenu menší než 1000,- Kč.

TIP: Pro zjištění informací o již zaregistrované doméně klikněte ZDE. Tato služba vám zdarma zjistí, na koho je již obsazená CZ doména registrovaná a informace o její expiraci.

REGISTRACE VÍCE VARIANT DOMÉNY

Může se vám zalíbit doména, která není až tak unikátní, ale dá se posoudit jako kvalitní, vhodná. Unikátnost však může být narušena tím, že existuje více podobných variant domény, kterou jste si vyhlédli. Příklad: Pro internetový projekt srovnávající parfémy, si vyhlédnete doménu TestParfemu.cz, nicméně existuje i téměř totožná doména TestyParfemu.cz. Rozdíl mezi doménami tedy může být způsoben existencí jednotného a množného čísla, jiným pádem podstatného jména, jinou předložkou apod. Domény se tak mohou lišit pouze třeba jedním znakem. Tato drobná odlišnost může způsobit vážné problémy. Budete přicházet o návštěvníky z organického vyhledávání a můžete mít proti sobě již zaběhnutého konkurenta. Tímto krokem se v případě úspěchu přímo vystavujete riziku parazitování nebo se parazitování můžete dopouštět sami. Řešením je registrace všech variant domény. Pokud to s projektem myslíte opravdu vážně, doporučujeme zvolit originální doménu a zaregistrovat ji ve více, nejlépe všech, důležitých variantách. Příkladem u tohoto webu je adresa lepsidomena.cz. Přesměrováním se dostanete znovu na stránku lepsidomeny.cz.

TIP: Nezapomeňte, že pro přesměrování domén existuje více druhů přesměrování a je mezi nimi podstatný rozdíl. Zvažte, zda využít přesměrování dočasné nebo trvalé, tedy tzv. redirect Permanent 301 nebo Temporary 302.

Čtěte dále jak vybrat doménu dle zaměření webu nebo

REGISTRACE DOMÉNY PRO PREZENTACI SPOLEČNOSTI

Internetové stránky prezentující společnost by měly běžet na doméně s názvem společnosti. Před zakládáním společnosti je tedy dobré si ověřit, zda je doména s navrhovaným jménem společnosti volná. Při volbě názvu obchodní firmy by tedy měla být zohledněna i dostupnost domény nesoucí navrhovaný název. Ne vždy je však tento krok nutný. Je důležité si uvědomit, zda potřebujete budovat firemní brand či nikoliv. Pokud nikoliv, můžete se zaměřit přímo na projekt provozovaný vaší společností a pro něj můžete vybrat libovolnou doménu. Není nutné viditelně spojovat název obchodního subjektu s jeho provozovaným projektem. Název obchodního subjektu sice musí být ze zákona na provozovaných stránkách uveden, nicméně rozdílnost názvu subjektu a názvu projektu resp. jeho domény je v praxi velice častým jevem. Doménu registrujte ZDE.

REGISTRACE DOMÉNY PRO ESHOP, INTERNETOVOU SLUŽBU nebo INTERNETOVÝ PROJEKT

Při výběru domény pro eshop a ostatní internetové projekty můžete popustit uzdu své fantazie. Může jít o smyšlené slovo, slovní spojení, zapojit můžete anglický jazyk, zkrátka cokoliv co bude originální a nezaměnitelné. Není nutné, aby doména obsahovala slovo, které vystihuje samotný obor činnosti internetového projektu či eshopu. Nesnažte se začlenit do domény klíčové slovo za každou cenu. Nezapomínejte, že tato praktika může být i na škodu, např. v případě rozšiřování sortimentu. Registrovat doménu pro eshop nebo jiný projekt můžete ZDE.

REGISTRACE DOMÉNY PRO PREZENTACI ŽIVNOSTNÍKA

V názvu domény pro OSVČ můžete sazmořejmě využít originálního názvu či slovního spojení, které popisuje vaši činnost. Nicméně vzhledem k množství obsazených domén budou vaše nápady pravděpodobně obsazené. Při výběru domény pro živnostníka tak bývá velice oblíbenou volbou samotné příjmení podnikatele. Pokud máte četnější příjmení, můžete přidat jméno. Pokud i tato kombinace bude obsazená, lze začleněnit i obor podnikání. Pan Jan Novák by tedy mohl zvažovat domény např. novak.cz, jannovak.cz, elektro-novak.cz. Další možností je použít iniciály v názvu domény – JNelektro.cz apod. Registrujte svoji doménu ZDE.

REGISTRACE DOMÉNY PRO MICROSITE, PODPŮRNÉ STRÁNKY

U podpůrných stránek je důležité dobře zvážit, zda je vůbec využít či nikoliv. Nedejte na staré SEO praktiky, nabádající k budování podpůrných mikro webů a nabízejících kvalitní zpětné odkazy. Tato taktika je již dávno přežitkem a je otázkou, zda vůbec někdy opravdu fungovala. V některých případech může být však microsite velikým přínosem a skvělým online marketingovým nástrojem. Pak je možné využít klíčových slov v samotném názvu domény. Neplatí zde omezení, jako v případě domény eshopu s potenciálem rozšíření sortimentu. Naopak, pokud to bude smysluplné, do domény klíčová slova využijte. Dle zaměření stránek zvažte i využití slov podporujících virální šíření. Doména se v těchto případech může značně podílet na úspěchu celého projektu. Doménu pro microsite registrujte ZDE.

JE DOMÉNA OBSAZENÁ?

Ověřte si, zda je doména, která se vám líbí, volná.

Ověření dostupnosti domény

UŽITEČNÉ NÁSTROJE

Analýza webových stránek

Vyzkoušejte online nástroj pro analýzu webových stránek zdarma. Nástroj vyhodnotí důležité parametry kvality vašeho webu, SEO a domény. Nástroj je zcela zdarma. Analyzer vyzkoušejte ZDE.

Ohodnocení webu

Online nástroj pro ohodnocení domény zdarma. Nástroj je zcela zdarma. Odhad ceny vybrané domény naleznete ZDE.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Prodej webů

Slovník synonym online

Slovník cizích slov online

Zjistit ranky domény

Zjištění hodnoty webu

EXPIRACE DOMÉN

Doménu můžete získat i tak, že odkoupíte doménu, kterou předchozí majitel neprodloužil.

Expirující domény sledujte ZDE.

Pokud Vás zajímají pravidla, podle kterých se řídí registrace domén, či postupy při řešení doménových sporů, navštivte stránky správce CZ domény ZDE.